Tumorski označevalci
Že ob sami misli, da bi zboleli za rakom, nas strese do kosti. Vendar to ni več smrtonosna diagnoza, še posebej kadar se bolezen odkrije v zgodnji fazi.
Da bi bilo odkritje raka čim zgodnejše, znanstveniki v telesu iščejo snovi, ki bi nam še pred pojavom kliničnih znakov podale informacijo o tem, ali je tumor zanesljivo prisoten oziroma odsoten, kakšne vrste je in na katerem organu ter koliko je velik in kako razširjen. Tak bi bil idealen tumorski označevalec, ki pa žal še ni bil odkrit.
Približki idealnemu tumorskemu označevalcu
Zaenkrat so bili odkriti tumorski označevalci, ki so le približki idealnemu. Največkrat so to produkti rakavih celic ali pa nastanejo pod njihovim vplivom v drugih celicah. V zdravem organizmu niso prisotni ali pa so prisotni v zelo nizkih koncentracijah. Do sedaj poznani tumorski označevalci niso dovolj specifični za zgodnje odkrivanje raka oziroma za t. i. presejalno testiranje (izjema je PSA, tumorski označevalec raka prostate).
Vedno v dogovoru z zdravnikom
Preventivno in neselektivno določanje tumorskih označevalcev potencialnemu bolniku prinese več zmede kot gotovosti. Šele v procesu diagnostike rakavih obolenj z drugimi metodami je zdravniku vsebnost tumorskega označevalca v telesu bolnika lahko koristen podatek.
V kombinaciji z drugimi diagnostičnimi metodami pove nekaj o naravi maligne bolezni in o bolnikovi prognozi, od nivoja pravilno izbranega tumorskega označevalca v krvi bolnika je lahko odvisna vrsta zdravljenja. Po končanem zdravljenju pa lahko pomaga pri zgodnjem odkrivanju ponovitve bolezni.
Zaradi tega mora biti določanje tumorskih označevalcev prilagojeno vsakemu posamezniku posebej glede na tip in stopnjo tumorja ter proces zdravljenja. Vrsto tumorskega označevalca in pogostnost določanja odredi zdravnik, ki natančno ve, kako ukrepati in kakšno korist bo imel bolnik od te diagnostične preiskave.
Vrednotenje rezultatov
Povišana vrednost tumorskega označevalca še ne pomeni nujno raka in njegova normalna vrednost raka ne izključuje. To pomeni, da so izvidi lahko lažno pozitivni ali lažno negativni. Pomembnejše od absolutne vrednosti označevalca v krvi je nihanje njegove vrednosti skozi proces zdravljenja raka in po končanem zdravljenju. Če je vrednost označevalca pri bolniku z rakom normalna ali ostane nespremenjena med potekom zdravljenja ali napredovanjem bolezni, je preverjanje tumorskih označevalcev nesmiselno.
OBIČAJNA UPORABA tumorskih označevalcev za različne vrste rakov različnih organov
- črevesje: CEA, CA 19-9
- bronhiji: CEA
- dojke: CA 15-3
- želodec: CEA, CA 19-9
- trebušna slinavka: CEA, CA 19-9
- prostata: PSA
- jetra: AFP
- jajčniki: CA 125, CEA
- pljuča: NSE
- žolčevodi: CA 19-9
- moda: ßHCG, AFP
V primeru, da se sami odločite za določanje vrednosti tumorskih označevalcev, imejte v mislih dejstvo, da diagnostika raka ne more in ne sme temeljiti zgolj na določanju vsebnosti tumorskega označevalca.
CENA PREISKAV:
CEA: 11,00 EUR
CA 15-3: 16,50 EUR
CA 125: 13,00 EUR
CA 19-9: 16,50 EUR
ßHCG: 11,00 EUR
AFP: 13,00 EUR
NSE: 25,00 EUR
PSA: 9,00 EUR
Na odvzem krvi pridite tešči. Ženske v času odvzema krvi za testiranje tumorskih markerjev ne smejo imeti menstruacije.
Ker vemo, da je zdravje dragoceno!